A csecsemő és a gyermekkort szakaszokra osztjuk.A fogamzástól a megszületéséig magzatról,a megszületéstől újszülöttről, majd csecsemőről beszélünk.
12.10.10
A reflux-betegség tünetei és következménye
A reflux legjellemzőbb tünete a gyomorégés, amikor valójában a nyelőcső nyálkahártyáját marja a gyomorsav, és általában az étkezést vagy a lefekvést követően jelentkezik.
Ezen túl azonban több tünet is utalhat refluxra:
- a gyomorszáj környéki fájdalom
- a szegycsont mögött és a torokban érzett maró érzés
- savas büfögés
- savanyú, keserű szájíz
- mellkasi fájdalom
- éjszakai-reggeli krónikus köhögés;
Mivel a tünetek nem mindig egyértelműek, más betegségre emlékeztetnek, és gyakran más betegségek tüneteinek hátterében állnak, sokan nem tulajdonítanak nekik jelentőséget. Pedig a reflux-betegség hosszú távon, kezelés nélkül sok féle szövődmény kialakulásához vezethet. Ilyen a gyakori torok- vagy gégegyulladás, a fogzománc károsodása, a nyelőcső nyálkahártyáján idült gyulladás, esetleg hegesedés, ritkán szűkület vagy vérzés alakulhat ki. Az állandó irritációnak kitett nyálkahártya rákos elváltozása rendkívül ritkán jelentkezik, de rendkívül súlyosa szövődménnyel jár.
Fontos tehát a betegség időben való diagnosztizálása, hiszen a reflux nagyon jól kezelhető betegség. Véglegesen meggyógyítani ritkán lehet, de életmód változtatással, hosszú távú kezeléssel, gyógyszerek segítségével jelentős javulás érhető el, és az esetleges szövődmények kialakulása is megelőzhető.
A reflux betegség diagnosztizálása
Ha refluxra utaló tüneteket tapasztal, nagyon fontos a pontos diagnózis megállapítása, az esetlegesen súlyosabb betegségek kizárása és megfelelő kezelés kialakítása. Hogyan történik mindez?
A reflux diagnosztizálásának első lépése, hogy a szakorvos feltétképezi, mennyi ideje állnak fenn a tünetek, milyen élethelyzet hívhatja életre őket és ezek fennállnak-e (táplálkozás, dohányzás, kávéfogyasztás, stressz, fizikai megterhelés), majd javaslatot ad ezek megszűntetésére. A beteg kikérdezése és a panaszok meghallgatása alapján az orvos nagy biztonsággal meg tudja állapítani a reflux betegség kórisméjét, de a pontos diagnózis érdekében általában néhány diagnosztikus vizsgálatra is sor kerül.
Ezek közül a leggyakoribb a protonpumpa gátló teszt, az endoszkópos vizsgálat; a 24 órás pH monitorozás; a nyeletéses röntgen vizsgálat; a mellkasröntgen és a nyelőcső nyomásmérés.
Az ún. protonpumpa gátló teszt során a protonpumpa gátló gyógyszercsoportot alkalmazzák, mely hatékonyan és tartósan csökkenti a gyomor savtermelését. Ha a gyógyszerek 2-4 hetes szedését követően a gyomorégés nem szűnik vagy javul, úgy a tünetek nem függenek össze a savtermeléssel, valamilyen más betegség áll a panaszok hátterében.
Korszerű vizsgálati módszer a felső tápcsatorna tükrözése, az endoszkópia. Az endoszkóp nyelőcsőbe történő levezetésével közvetlenül megtekinthető a nyelőcső, és a gyomor területei. Egy TV-képernyőre történő kivetítés mellett gondosan tanulmányozható a nyelőcső és gyomor nyálkahártya, és a szövettani vizsgálatára is lehetőség nyílik. A vizsgálat hátránya, hogy érzékenysége reflux betegség esetében kevésbé jó, mert a betegek közel felében nem látható endoszkópos eltérés a nyelőcsőben.
Forrás:Betegszoba.hu