27.11.10

Amit az őssejtről tudni kell


Az „őssejt” gyűjtőfogalom, mert nem mindegy, hogy milyen forrásból és milyen fejlettségi (elkötelezettségi) állapotban nyerjük ki. A sejteket akkor illetjük az „ős-„ előtaggal, ha azok őrzik azt a képességet, hogy proliferálni (osztódni) és differenciálódni (fejlődni) képesek, mert ezáltal lesznek felelősek a szervezetben a regenerálódásért. Az osztódás következtében létrejövő leánysejtek egyike a szöveti környezetnek megfelelő fejlődési útvonalon halad keresztül, és alakítja ki a hiányzó, regenerálandó állományt. A másik őrzi tovább azt a képességet, hogy elkötelezetlenül álljon rendelkezésre a különböző sejttípusok pótlására. Ezt a csodálatos képességet ismerték fel a kutatók, amikor a tudomány az őssejtek világa felé fordult.

Ahogy a megtermékenyített petesejt osztódni kezd, az embriót alkotó sejtek azonos fejlődési potenciállal rendelkeznek, és ezeket még „mindenre képes” sejteknek tekintjük. Csak később jelennek meg bizonyos feladatokra szakosodott sejtek. Amikor már a sejtek szöveti szinten elköteleződnek, már multipotens őssejtekről beszélünk. Nem őrzik már például az idegsejtek, zsírsejtek azt a képességet, hogy akár inzulintermelő sejtté alakuljanak. A genetika ennyire finoman tudja leszabályozni a sejtek sorsát, funkcionális működését, hiszen, ha belegondolunk minden elkötelezett sejtünk pontosan ugyanazt a genetikai állományt hordozza, és mégis mennyire különbözik egy idegsejtünk a májsejtünktől! Multipotens őssejteket tartalmaz nagy mennyiségben a kisbaba születésekor elkötött köldökzsinórban levő vér is.

Orvosi szempontból a saját felhasználás céljából fagyasztva tárolt köldökzsinórvér őssejtek nagy előnye, hogy szükség esetén azonnal rendelkezésre állnak, és nem kell a hosszantartó donor-keresési folyamatot kivárni, ezzel rontva esetleg a beteg gyógyulási esélyeit. Megfelelő immunológiai egyezés esetén a köldökzsinórvér őssejtek a gyermek családtagjának (például testvérének) kezelésére is alkalmasak lehetnek. A köldökzsinórvér őssejtbankokat a készítmények ilyen célzatú felhasználási lehe­tősége miatt szokták a külföldi szakirodalomban „családi” bankoknak is nevezni.

A köldökzsinórvér eredetű őssejtek még éretlen, immunológiailag inaktív sej­teknek tekinthetők, tehát másik személynél – akár családon belül, például egy beteg testvérnél – történő felhasználás során kevésbé támadják meg a befogadó szervezetet. Mivel levételükre és mélyfagyasztásukra a születéskor kerül sor, mentesek minden, az életünk során bennünket érő káro­sodástól. Ezért szokták ezeket a sejteket „nullanaposnak” nevezni, de helyesebb kilenc hónaposaknak tekinteni.
A köldökzsinórvér levétele rutinszerűen történik a szülészeteken a baba és a mama ellátása után.
A mintavétel az őssejttbank által rendelkezésre bocsátott vérgyűjtő készlettel történik, amelyet a szülők visznek magukkal a szülőszobára. A készletben megtalálható a steril vérgyűjtő zsák, és az anyai vérvételhez szükséges eszközök. A vérvételi zsákban lévő véralvadásgátló biztosítja, hogy a vér minőségi változások nélkül jusson el a laboratóriumba.
A feldolgozás során az értékes magvas sejt-állomány kerül megőrzésre. A készítmény a programozott fagyasztást követően készen áll arra, hogy -180oC-on hosszú éveken keresztül tárolják.
Forrás:humancell.hu