16.5.08

Pocakból a kiságyba

csecsemőgondozás, babaszoba

Életünk egyik legjelentősebb költözése, mikor édesanyánk pontosan ránk szabott pocakjából kikerülve elkezdjük belakni először a kiságyunkat, majd idővel a kis szobánkat is. Ilyenkor minden szülő arra törekszik, hogy a legmegfelelőbb környezetet alakítsa ki a baba hazavárásához...



Kisbabánk lakóhelyének kialakítása során legfontosabb szempont a harmónia megteremtése, ehhez azonban számos tényezőt kell figyelembe vennünk.

Az ágy elhelyezésének életünk minden szakaszában rendkívül fontos szerepe van, de leginkább csecsemőkorban, hiszen egy újszülött szinte végigalussza a napot, és az alvás-ébrenlét aránya csak évek múlva cserélődik fel.

A fekhely kialakítása mellett tanácsos figyelembe venni további olyan szempontokat is, mint a színek, a formák, a tárgyak, az illatok és a hangok megválasztása, melyek mind hatással vannak gyermekünkre az első perctől kezdve, ahogy hazavittük a kórházból.

Kiságy

Vitatott kérdés, hogy a kiságyat először a szülők szobájában, vagy azonnal a gyerekszobában helyezzük-e el. Mindkét választásnak megvan a maga előnye és hátránya. Feltehetően a babának jobb érzés minél közelebb lenni az édesanyjához, akinek szintén biztonságérzetet jelent, hogy hallja gyermeke szuszogását.

Ugyanakkor a későbbiek során nehézséget jelenthet a babát átköltözetni a másik szobába, amikor már megszokta, hogy a szülőknél alszik. Abban az esetben, ha az első perctől külön van a gyermek, nem okoz problémát a későbbi helyváltoztatás. Ugyanakkor a távolság - ami valójában talán csak néhány méter - első időkben nem csupán lelkileg, de fizikailag is érzékelhető, hiszen ha felsír a baba, az anyukának át kell mennie a másik szobába, hogy megnyugtassa, nem elég átnyúlni a mellette lévő kiságyba.

Mivel ez a szituáció nem csak kétszereplős, az apuka szemszögéből is tanácsos megközelíteni a kérdést. Ez az aspektus kétségtelenül a külön szoba döntését támogatja, hiszen az édesapa nyugodtabban tud aludni, ha nem közvetlen mellette sír fel a gyerek éjszakánként, akár többször is, sőt az első időkben ilyenkor még szoptatni is szokott a feleség.

Ha már eldöntött a kiságy helye, egyéb szempontokat is figyelembe kell venni:

Lehetőleg fal határolja a kiságyat a fejrésznél és az egyik oldalt! Ez egyrészt biztonságérzetet ad, másrészt azért fontos, hogy a gyerek feje mögött ne legyen mozgás, mert az nagyon zavaró, és akadályozhatja a nyugodt pihenésben!

Ne kerüljön az ágy ablak alá vagy közvetlenül a fűtőtest mellé a hőmérséklet-változás miatt! Nem jó az sem, ha az ablak és a vele szemben lévő ajtó közti légifolyosó vonalába tesszük a fekvőhelyet, mert az ott áramló energiák kedvezőtlen hatással vannak a gyermekre, hasonlóan, mintha egy autópálya forgatagában kellene aludnia.

Fontos, hogy ha az ágy nem is új, a benne lévő matrac új legyen! Legjobb, ha a betét kókuszrostból készült, de a sima szivacs is megteszi.

Újra fénykorukat élik azok a kiságyak, amiket ringatni lehet - ez megnyugtatja a babát.

Mikroklíma

Régi szabály, hogy az alvási időszakban a szoba hőmérséklete ne legyen 1 8 °C foknál magasabb! Ám ez nem szentírás, tehát, ha a baba kezét hidegnek érezzük, akkor bátran feljebb lehet állítani a fűtést. A kisbabák magasabb páratartalmú levegőt igényelnek, mint a felnőttek, ezért érdemes párologtatni, és akár 60-70 százalékos páratartalmat tartani abban a helyiségben, ahol a baba lakik. Elsősorban távfűtéses lakásokban szükséges ez a megoldás.